منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • تبلیغات فیس بوک در مقابل تیک تاک: تفاوت های کلیدی و نحوه استفاده از آنها با هم

تبلیغات فیس بوک در مقابل تیک تاک: تفاوت های کلیدی و نحوه استفاده از آنها با هم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تبلیغات فیس بوک در مقابل تیک تاک: تفاوت های کلیدی و نحوه استفاده از آنها با هم

فیس بوک و Tiktok دو غول در دنیای بازاریابی رسانه های اجتماعی هستند.

این پلتفرم ها بین تبلیغ کنندگان در سراسر جهان بسیار محبوب هستند و جای تعجب نیست. هر دو مخاطبان زیادی را جذب می‌کنند، هر دو گزینه‌های هدف‌گیری مبتنی بر داده را ارائه می‌دهند، و هر دو مملو از ابزارهای بازاریابی قدرتمند هستند.

فیس بوک در مقابل تبلیغات tiktok

با این حال، اگر به فکر گنجاندن فیس‌بوک و TikTok در برنامه‌های اجتماعی پولی خود هستید، باید تفاوت‌های کلیدی بین این پلتفرم‌ها و نحوه استفاده مؤثر از این دو شبکه را در کنار هم بدانید.،

این دقیقاً همان چیزی است که ما در این پست به آن خواهیم پرداخت! بیایید با یک مقدمه کوتاه برای هر پلتفرم شروع کنیم.

فهرست مطالب

تبلیغات فیسبوک چیست؟

بیایید با کمی تبلیغات فیس بوک 101 شروع کنیم. تبلیغات فیس بوک تبلیغاتی مبتنی بر تصویر با زیرنویس هستند که در سراسر شبکه فیس بوک ارائه می شوند.

آنها را می توان در مکان های مختلفی از جمله استوری های فیس بوک، مسنجر فیس بوک، فید صفحه اصلی فیس بوک و موارد دیگر ارائه کرد. آنها همچنین در طیف گسترده ای از فرمت های مختلف در دسترس هستند، و این فرمت ها اغلب برای دستیابی به اهداف کمپین خاص طراحی می شوند.

مثال تبلیغ فیس بوک - لبخند

به عنوان مثال، در حالی که تبلیغات تک تصویری و ویدیویی می‌توانند برای فعالیت‌های برتر عالی باشند، تبلیغات مجموعه و Advantage+ برای ایجاد کلیک و تبدیل ساخته شده‌اند.

یکی از بزرگترین نقاط قوت پلتفرم تبلیغاتی فیس بوک قابلیت هدف گیری آن است. فیس بوک حجم زیادی از داده ها را از کاربران خود جمع آوری می کند، که به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد از استراتژی های هدف گیری پیشرفته که می تواند نتایج استثنایی ارائه دهد، استفاده کنند.

همچنین می توانید به راحتی کمپین های تبلیغاتی فیس بوک را به پلتفرم اینستاگرام گسترش دهید، که برای افزایش دسترسی و هدف قرار دادن مخاطبان جدید عالی است.

هزینه تبلیغات اینستاگرام: نمونه تبلیغات اینستاگرام

نمونه های بیشتر تبلیغات اینستاگرام در اینجا.

تبلیغات Tiktok چیست؟

اکنون زمان تبلیغات TikTok 101 است. مانند تبلیغات فیس بوک، تبلیغات TikTok نیز در قالب های مختلف در دسترس هستند.

با این حال، در حالی که تبلیغات فیس بوک می توانند در موقعیت های مختلف در سراسر برنامه ظاهر شوند (به عنوان مثال، حلقه ها، داستان ها، مسنجر)، اکثر تبلیغات TikTok در فید اصلی و اطراف آن نشان داده می شوند.

تبلیغات ویدیویی استاندارد TikTok (یعنی تبلیغات درون فید، تبلیغات با نمای بالا و غیره) می‌توانند به مخاطبان زیادی دست یابند و سطوح بالایی از تعامل را ایجاد کنند، به همین دلیل است که هم با کسب‌وکارهای کوچک و هم با شرکت‌های معتبر به خوبی کار می‌کنند (در ادامه به آن‌ها بیشتر می‌پردازیم). محبوب هستند در اینجا به همین دلیل باید در TikTok تبلیغ کنید).

برای برندهایی که به دنبال بیانیه ای در TikTok هستند، فرمت هایی مانند Branded Effects و Branded Hashtag Challenges نیز می توانند فوق العاده تاثیرگذار باشند.

این تبلیغات برای ایجاد تعامل گسترده کاربران و دسترسی افزایشی طراحی شده اند و بسیاری از برندها با استفاده از این قالب های خلاقانه به شهرت ویروسی دست یافته اند.

شکی نیست که تبلیغات TikTok می تواند برای تبلیغ کنندگان دیجیتال بسیار موثر باشد، به خصوص اگر بتوانید از روندهای محبوب (مانند خیاطی) استفاده کنید و محتوایی ایجاد کنید که با مخاطب هدف شما طنین انداز شود.

نمونه تبلیغ tiktok

منبع تصویر

تبلیغات فیسبوک در مقابل تبلیغات TikTok: سر به سر

وقت آن است که یک مسابقه خوب قدیمی در رسانه های اجتماعی انجام دهیم. ما تبلیغات TikTok را با تبلیغات Reels Instagram مقایسه کرده‌ایم، اکنون زمان آن رسیده است که فیس‌بوک و TikTok را در برخی از حوزه‌های بازاریابی کلیدی مقایسه کنیم و ببینیم چگونه این نیروگاه‌های اجتماعی پولی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.

هزینه

برای شروع، بیایید میانگین هزینه‌های مرتبط با تبلیغات TikTok را بررسی کنیم:

 • میانگین CPM TikTok (هزینه هر مایل): 10.00 دلار
 • میانگین CPC TikTok (هزینه هر کلیک): 1.00 دلار

برای مقایسه، میانگین هزینه های تبلیغات فیس بوک در زیر آمده است:

 • میانگین CPM فیس بوک: 7.00 دلار
 • CPC فیس بوک (هزینه هر کلیک) – 1.00 دلار

وقتی صحبت از میانگین CPC به میان می آید، هر دو پلتفرم به طور مساوی با هم مطابقت دارند، اما فیس بوک از نظر CPM بسیار ارزان تر از TikTok است. در نتیجه، فیس بوک در این رده برنده می شود و به برندها اجازه می دهد دسترسی مقرون به صرفه تری به دست آورند.

با این حال، با یک هشدار همراه است.

شایان ذکر است که هزینه کمپین شما تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله صنعت، مخاطبان هدف، فرمت های تبلیغاتی و استراتژی پیشنهادی شما قرار می گیرد. شکل‌های بالا می‌توانند به‌عنوان راهنمای مفیدی استفاده شوند، اما مطمئناً روی سنگ نوشته نشده‌اند.

میانگین هزینه هر کلیک تبلیغات فیس بوک

منبع تصویر

جمعیت شناسی

اکنون بیایید مشخصات جمعیتی مخاطبان فیس بوک و تیک تاک را بشکنیم.

TikTok به دلیل محبوبیت دیوانه کننده خود در بین نسل جوان شناخته شده است و داده ها قطعاً از آن پشتیبانی می کنند. 41.7٪ از کاربران TikTok در گروه 18-24 قرار دارند – 31٪ در سنین 25-34 سال هستند، در حالی که فقط 24.1٪ بالای 35 سال سن دارند.

توزیع کاربر tiktok در سراسر جهان

منبع تصویر

از سوی دیگر، فیس بوک ترکیب وسیع تری از گروه های سنی را به خود جذب می کند. تنها 22.6 درصد از مخاطبان فیس بوک زیر چتر 18 تا 24 قرار دارند، در حالی که 31 درصد از پایه کاربران 25 تا 34 ساله هستند که آن را به بزرگترین بخش در این پلتفرم تبدیل می کند.

نسل‌های قدیمی‌تر نیز در فیس‌بوک بهتر نشان داده می‌شوند، با ۴۱ درصد از کاربران بالای ۳۵ سال در مقایسه با تنها ۲۴.۱ درصد در TikTok.

توزیع کاربران فیس بوک در سراسر جهان

منبع تصویر

بنابراین، این برای بازاریابان چه معنایی دارد؟

خوب، اگر شما علاقه مند به هدف قرار دادن Gen Z و خریداران جوان هزاره هستید، TikTok مکان مناسبی است. این پلتفرم در بین مخاطبان جوان‌تر بسیار تأثیرگذار است، به طوری که داده‌ها حاکی از آن است که 40 درصد از Gen Z ترجیح می‌دهند از TikTok برای جستجو استفاده کنند تا Google.

برای برندهایی که تمرکز کمتری روی نسل جوان دارند، فیس بوک پایگاه کاربر متعادل تری و همچنین دسترسی به طور قابل توجهی بیشتر ارائه می دهد. فیسبوک در مقایسه با 1.2 میلیارد کاربر ماهانه TikTok حدود 2.96 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد.

تعیین هدف

هدف‌گیری مخاطب در TikTok و Facebook کاملاً استاندارد شده است و هر دو پلتفرم گزینه‌های اساسی مانند:

 • هدف گیری جمعیتی
 • هدف گذاری علاقه
 • هدف گیری رفتاری
 • هدف گیری دستگاه

حریم خصوصی-اولین راهنمای هدف گذاری تبلیغات فیس بوک

تبلیغ‌کنندگان همچنین می‌توانند مخاطبان سفارشی مبتنی بر داده‌های پیکسلی را در TikTok و Facebook ایجاد کنند، و همچنین بر اساس این بخش‌ها، مخاطبان مشابه تولید کنند.

با این حال، تفاوت اصلی در اینجا این است که فیس بوک برای مدت طولانی تری نسبت به TikTok داده های مخاطبان را جمع آوری و استفاده می کند.

فیسبوک برای اولین بار پلتفرم تبلیغاتی خود را در سال 2007 معرفی کرد، در حالی که تبلیغات TikTok تنها در سال 2020 راه اندازی شد.

اگرچه TikTok و Facebook گزینه های هدف گیری تقریباً یکسانی را ارائه می دهند، فیس بوک دارای مزیت است زیرا در معدن طلایی از داده های تاریخی قرار دارد.

قالب

هر دو TikTok و Facebook طیف وسیعی از قالب‌های تبلیغاتی همه کاره را ارائه می‌دهند، بنابراین بیایید مقایسه‌ای رو به رو از پیشنهادات آنها انجام دهیم.

فیس بوک به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد از قالب های تبلیغاتی زیر استفاده کنند:

 • تبلیغات تصویری
 • تبلیغات ویدیویی
 • تبلیغات چرخ و فلک
 • تبلیغات ویدیویی درون جریانی
 • آگهی داستان
 • تبلیغات آرشیو
 • تبلیغات پیام رسان

نمونه تبلیغ پیام رسان فیس بوک نمونه تبلیغات مسنجر فیس بوک. (منبع تصویر)

در زیر فرمت های تبلیغاتی موجود در TikTok آمده است:

 • تبلیغات درون فید
 • تبلیغ با نمای بالا
 • تبلیغات تصاحب برند
 • تبلیغات هشتگ مارک دار
 • تبلیغات تاثیر برند
 • تبلیغات آرشیو

نمونه تبلیغ tik tok

منبع تصویر

یک بار دیگر، محدوده بین دو پلتفرم به طور قابل ملاحظه ای نزدیک است. فیسبوک و TikTok هر دو فرمت های تبلیغاتی را ارائه می دهند که می توان از آنها برای دستیابی به اهداف خاص استفاده کرد. به عنوان مثال، تبلیغات ویدیویی درون فید برای ایجاد آگاهی از نام تجاری، یا جمع آوری تبلیغات برای افزایش نرخ تبدیل.

تفاوت اصلی در اینجا این است که تبلیغات فیس بوک را می توان در چندین محیط در سراسر برنامه ارائه کرد، در حالی که طراحی پلت فرم TikTok ساده تر است.

به عنوان مثال، تبلیغات مسنجر و استوری در بخش‌های کاملاً متفاوت سایت فیس‌بوک ظاهر می‌شوند، در حالی که تبلیغات TikTok در (یا نزدیک) فید خانگی ارائه می‌شوند.

اگر می خواهید طیف گسترده ای از قالب های تبلیغاتی همه کاره را آزمایش کنید، فیس بوک گزینه بسیار خوبی است. با این حال، اگر می‌خواهید دید را به حداکثر برسانید، طرح ساده‌تر TikTok ممکن است جذاب‌تر باشد.

تجزیه و تحلیل

توانایی نظارت، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی عملکرد تبلیغات اجتماعی پولی شما برای موفقیت بسیار مهم است.

بنابراین کدام یک از این شبکه ها برای اندازه گیری کمپین مناسب تر است؟

حقیقت این است که فیسبوک و TikTok هر دو در بخش تجزیه و تحلیل به خوبی مجهز هستند.

فیس‌بوک و تیک تاک به‌عنوان پلتفرم‌های بازاریابی، برای کمک به تبلیغ‌کنندگان در دستیابی به نتایج بهینه از طریق تجزیه و تحلیل دقیق و در دسترس طراحی شده‌اند. هر پلتفرم یک داشبورد تحلیلی داخلی (به عنوان مثال مدیر تبلیغات فیس بوک و مدیر تبلیغات TikTok) ارائه می دهد که به برندها امکان نظارت بر عملکرد، ایجاد گزارش های سفارشی و ردیابی تبدیل ها را می دهد.

فیس‌بوک و TikTok علاوه بر تجزیه‌وتحلیل‌های اولیه، گزینه‌های اندازه‌گیری دیگری مانند مطالعات افزایش برند و توانایی پیاده‌سازی پیکسل‌های ردیابی در وب‌سایت شما را نیز ارائه می‌دهند.

مطالعه ارتقای برند در تبلیغات فیس بوک

چگونه مطالعات افزایش برند در مورد تبلیغات فیس بوک کار می کند. (منبع تصویر)

شما هرگز در ردیابی و تجزیه و تحلیل عملکرد تبلیغات خود در هر یک از این پلتفرم ها با مشکل مواجه نخواهید شد، بنابراین این دسته بندی واضح است.

نحوه استفاده از تبلیغات فیسبوک و تیک تاک با هم

تبلیغات TikTok و Facebook با هم برای مشاغل قدیمی و جدید، بزرگ و کوچک موثر و سودآور هستند.

هر دو پلتفرم دارای نقاط قوت و فرصت های بازاریابی منحصر به فرد خود هستند، که این سوال را ایجاد می کند: چگونه می توانید از هر دو شریک برای تسریع بازده خود استفاده کنید؟

بیایید بیاموزیم که چگونه می توانید تبلیغات فیس بوک و تیک تاک را برای عملکرد بهینه ترکیب کنید.

1. جمع آوری و اعمال بینش در سراسر پلتفرم ها

اگر می خواهید کسب و کار خود را در محیط امروزی رشد دهید، یک استراتژی تبلیغات متقابل ضروری است. این به معنای اجرای تبلیغات در کانال های مختلف، مانند جستجو و اجتماعی، و همچنین در پلتفرم های مختلف در این کانال ها، مانند TikTok و Facebook در شبکه های اجتماعی است.

اجرای کمپین های تبلیغاتی در چندین پلتفرم رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهد بینش های بیشتری جمع آوری کنید و آموخته های بیشتری را به کار ببرید. مطمئن شوید که به طور منظم گزارش های کمپین خود را در TikTok و Facebook تجزیه و تحلیل کنید تا این فرصت های ارزشمند بین پلتفرمی را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، ممکن است یک بخش از مخاطبان فیس بوک با عملکرد بالا وجود داشته باشد که می توانید آن را در TikTok تکرار کنید یا یک دارایی خلاقانه موثری که می توانید از آن در سراسر سیستم عامل ها استفاده مجدد کنید.

2. هویت برند خود را تقویت کنید

من بر اهمیت تثبیت هویت برند شما در پست ترندهای فیس بوک خود تاکید کردم و این در همه پلتفرم ها صدق می کند.

برای انجام این کار، لحن واضحی را در این پلتفرم‌ها حفظ کنید، از عناصر برندسازی مشابه (رنگ‌ها، فونت‌ها، تصاویر، حس‌ها) استفاده کنید و به طور منظم با مخاطبان خود در هر دو شبکه تعامل داشته باشید. ثبات یک راه عالی برای ایجاد اعتماد در بین مصرف کنندگان است، بنابراین از فیس بوک و TikTok به عنوان سکوی راه اندازی برای برند خود استفاده کنید.

ثبات برند در تبلیغات اجتماعی

3. دامنه کمپین خود را گسترش دهید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مطمئن شوید که از فیس بوک و تیک تاک به طور موثر برای افزایش دسترسی و فرکانس کلی خود استفاده می کنید.

هر دوی این شبکه ها به شما امکان دسترسی به مخاطبان خاص و جمعیت شناسی خاص را می دهند، بنابراین از آن نهایت استفاده را ببرید. برای یافتن امکانات جدید با مخاطبان هدف مختلف آزمایش کنید و مطمئن شوید که هر دو پلتفرم بودجه کافی برای مقیاس بندی دارند (در اینجا نحوه مقیاس بندی تبلیغات فیس بوک خود آورده شده است).

بازده تبلیغات فیسبوک و TikTok خود را به حداکثر برسانید

هر دو TikTok و Facebook در صورت استفاده جداگانه می‌توانند نتایج عالی ایجاد کنند، اما وقتی این غول‌های رسانه‌های اجتماعی با هم ترکیب شوند، آسمان محدودیت دارد.

با استفاده از نقاط قوت هر پلتفرم و پیروی از برخی از این بهترین شیوه‌ها، می‌توانید بازاریابی اجتماعی پولی خود را به یک ماشین کاملاً روغنی و تبدیل‌کننده تبدیل کنید.